نوروز درروايات و.......

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوروز در آيات و روايات

نوروز از منظر امام صادق عليه السلام :

معلّى مي ‏گويد : در صبحگاه نوروز به حضور امام صادق عليه ‏السلام رسيدم . حضرت از من پرسيد : معلّى آيا از امروز چيزى مي ‏دانى ؟ گفتم : خير ، ليکن ايرانيان امروز را بزرگ مي ‏دارند ، به همديگر تبريک مي ‏گويند . امام فرمود : گراميداشت امروز به سبب وقايعى است که براى تو بازگو مي ‏کنم :

" نوروز " همان روزى است که خداوند از بندگان خود ميثاق گرفت که بنده خدا باشند ، براى او شريک قايل نشوند و غير از خداوند کسى را عبادت نکنند ؛ يعنى روز آزادى است .

" نوروز " همان روزى است که براى اولين مرتبه خورشيد طلوع نمود ؛ يعنى روز روشنايى و درخشش است .

" نوروز " روزى است که کشتى نوح بر " جودى " نشست ؛ يعنى روز نجات از عذاب الهى است .

" نوروز " روزى است که حضرت ابراهيم عليه ‏السلام بت ‏ها را شکست ؛ يعنى روز مبارزه با شرک و بت ‏پرستى است .

" نوروز " همان روزى است که جبرئيل امين بر پيامبر صلي ‏الله عليه ‏و ‏آله هبوط نمود ؛ يعنى روز دريافت پيام الهى است .

" نوروز " همان روزى است که رسول ‏الله صلي ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله حضرت على عليه ‏السلام را بر دوش گرفت و بت ‏هاى قريش را از بالاى کعبه به زمين ريخت ؛ يعنى روز پيراستن خانه ‏هاى پاک از آلودگي ‏هاست .

" نوروز " روزى است که پيامبر صلي ‏الله ‏عليه ‏و‏ آله حضرت على عليه ‏السلام را در محل " غدير خم " به مردم به عنوان اميرمؤمنين معرفى کرد ؛ يعنى روز پيمان با ولايت است .

" نوروز " همان روزى است که قائم آل محمد صلي ‏الله‏ عليه ‏و ‏آله ، حضرت مهدى عليه‏ السلام ، ظهور پيدا مي ‏کند و بر دشمنان عدالت پيروز مي ‏گردد و حکومت عدل اسلامى تشکيل مي ‏دهد .

قال ‏الصادق (ع) : ما من يوم نيروز الا و نحن نتوقع فيه الفرج لانه من ايامنا و ايام شيعتنا ، حفظته العجم و ضيعتموه انتم‏ ( بحارالانوار جلد 59 )

امام صادق (ع) فرمودند : نوروز که مي ‏آيد ما منتظر فرج آل ‏محمد (ص) هستيم ، زيرا نوروز از روزهاى ما و روزهاى شيعيان ما است . شما آن را از دست داديد و پارسيان آن را نگه داشت
ند .

عيد از منظر حضرت علي (ع)

عيد از نظر علي (ع) اين است که : هر روزي که در آن روز ، معصيت ‏خدا نشود و گناهي انجام نگيرد ، آن روز را عيد خوانده است . " کل يوم لا يعصي الله تعالي فيه فهو يوم عيد "

عيد نوروز در پيام مقام معظم رهبري

مقام معظم رهبري در پيام نوروزي سال 1369 شمسي فرمودند : " تحويل سال جديد شمسي که مصادف با نوعي تحول در عالم طبيعت ‏مي ‏باشد ، فرصتي است‏ براي اين که انسان به تحول دروني و به اصلاح ‏امور روحي ، معنوي و مادي خود بپردازد ، ايجاد تحول کار خداست ... اما ما موظفيم که براي اين تحول در درون خود ، در زندگي خود و در جهان اقدام کرده و همت و تلاش به عمل آوريم . "

نوروز در روايات

آداب نوروز

" روي المعلي بن‏ خنيس عن مولانا الصادق (ع) في يوم النيروز : واذا کان يوم النيروز فاغتسل و البس انظف ثيابک و تطيب باطيب طيبک و ت صائماذلک اليوم ... "

معلي بن ‏خنيس به نقل از امام صادق (ع) درباره نوروز مي ‏گويد : هنگام نوروز غسل ‏کن ، پاکيزه ‏ترين لباس ‏هايت را بپوش به خوشبوترين چيزها خود را خوشبو نما و در آن‏روز ، روزه باش .

روز ولايت
" معلي بن‏ خنيس عن الصادق (ع) : ان يوم النيروز هو اليوم الذي اخذفيه النبي (ص) لاميرالمؤمنين (ع) العهد بغدير خم فاقروا له بالولايه فطوبي لمن ثبت‏عليها و الويل لمن نکثها ... "

نوروز روزي است که پيامبر (ص) از مردم براي اميرمومنان (ع) پيمان ولايت گرفت و مردم آن را پذيرفتند ، خوش به حال کسي که بر آن پيمان ثابت ‏بماند ، واي بر کسي که‏آن عهد را بشکند ...

برآورده شدن نياز
مفضل بن‏ عمر مي‏ گويد : امام صادق (ع) در ضمن خبري طولاني فرمود : خداوند به حزقيل وحي فرمود يا حزقيل ، اين روز شريف و با ارزش بزرگي است نزد من ، و قسم خورده‏ ام که کسي در اين روز ، نيازي از من طلب‏ نکند ، مگر آنکه برآورده سازم و آن روز نوروز است ..

ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید